Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR127-681
DR127-681 picture photo
Mfg. Part Number
DR127-681
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 760MA 1.08 OHM
Datasheet Download
DR127-681.pdf
Availability of DR127-681
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DR127-681 Order Process
Ship out your order
Specifications of DR127-681
Internal Part NumberEIS-DR127-681
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating760mA
Current - Saturation1.39A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.08 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR127-681
Related LinksDR12, DR127-681 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR127-681 Details Description
Related parts for DR127-681
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 392K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf