Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR127-8R2-R
DR127-8R2-R picture photo
Mfg. Part Number
DR127-8R2-R
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 6.32A 15.7 MOHM
Datasheet Download
DR127-8R2-R.pdf
Availability of DR127-8R2-R
QUANTITY
DR127-8R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR127-8R2-R
Internal Part NumberEIS-DR127-8R2-R
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating6.32A
Current - Saturation12.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15.7 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR127-8R2-R
Related LinksDR127, DR127-8R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR127-8R2-R Details Description
Related parts for DR127-8R2-R
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIBER SADDLE,SELF MNT,NATURAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
MODULE FRED 200A 600V SGL F2 datasheet.pdf