Crydom DR2260A35WRJ
DR2260A35WRJ picture photo
Mfg. Part Number
DR2260A35WRJ
Brief Description
RELAY SSR 600V 35A DIN RAIL
Datasheet Download
DR2260A35WRJ.pdf
Availability of DR2260A35WRJ
QUANTITY
DR2260A35WRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of DR2260A35WRJ
Internal Part NumberEIS-DR2260A35WRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDR22
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current35A
Voltage - Input90 ~ 280VAC/DC
Voltage - Load48 ~ 600 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleElevator Screw Terminal
Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR2260A35WRJ
Related LinksDR2260, DR2260A35WRJ Datasheet, Crydom Distributor
DR2260A35WRJ Details Description
Related parts for DR2260A35WRJ
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 50A IPAK datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG ALGAAS CC 0.3" datasheet.pdf
IC AMP DVGA 32-MCM 5.2X5.2 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 150W datasheet.pdf