Bourns Inc. DR331-474AE
DR331-474AE picture photo
Mfg. Part Number
DR331-474AE
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE COMMON MODE 470UH 25%
Datasheet Download
DR331-474AE.pdf
Availability of DR331-474AE
QUANTITY
DR331-474AE Order Process
Ship out your order
Specifications of DR331-474AE
Internal Part NumberEIS-DR331-474AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDR331 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,500
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesDR331
PackagingTape & Reel (TR)
Filter TypeData, Signal Line
Number of Lines2
Inductance470µH
Current500mA
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.287" L x 0.213" W (7.30mm x 5.40mm)
Height (Max)0.197" (5.00mm)
Package / CaseHorizontal, 4 Flat Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR331-474AE
Related LinksDR331, DR331-474AE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
DR331-474AE Details Description
Related parts for DR331-474AE
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A .100 60POS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6134 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
F39-HJ1805 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf