TDK Corporation FK24X7R1C475K
FK24X7R1C475K picture photo
Mfg. Part Number
FK24X7R1C475K
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK24X7R1C475K.pdf
Availability of FK24X7R1C475K
QUANTITY
FK24X7R1C475K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK24X7R1C475K
Internal Part NumberEIS-FK24X7R1C475K
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK24X7R1C475K
Related LinksFK24X7, FK24X7R1C475K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK24X7R1C475K Details Description
Related parts for FK24X7R1C475K
WIRE TIE 4.52" NYL BLK LOW-TEMP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 203 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
RELAY TIMER datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
10000UF 450V 76X220MM 85C 2000H datasheet.pdf