United Chemi-Con ESMQ100ELL471MF11D
ESMQ100ELL471MF11D picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ100ELL471MF11D
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ100ELL471MF11D.pdf
Availability of ESMQ100ELL471MF11D
QUANTITY
ESMQ100ELL471MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ100ELL471MF11D
Internal Part NumberEIS-ESMQ100ELL471MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ100ELL471MF11D
Related LinksESMQ100EL, ESMQ100ELL471MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ100ELL471MF11D Details Description
Related parts for ESMQ100ELL471MF11D
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-12V datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 4POS datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf