E-Switch DR4AH-16R-B
DR4AH-16R-B picture photo
Mfg. Part Number
DR4AH-16R-B
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DIP
Datasheet Download
DR4AH-16R-B.pdf
Availability of DR4AH-16R-B
QUANTITY
DR4AH-16R-B Order Process
Ship out your order
Specifications of DR4AH-16R-B
Internal Part NumberEIS-DR4AH-16R-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesDR
PackagingTube
CircuitHexadecimal
Number of Positions16
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper
Contact FinishGold
Height Above Board0.389" (9.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon
Length0.386" (9.80mm)
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Mechanical Life-
Electrical Life15,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR4AH-16R-B
Related LinksDR4AH, DR4AH-16R-B Datasheet, E-Switch Distributor
DR4AH-16R-B Details Description
Related parts for DR4AH-16R-B
IC VREF SHUNT 3.3V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 1.6MM NC datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 25MM datasheet.pdf