Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR73-150-R
DR73-150-R picture photo
Mfg. Part Number
DR73-150-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.83A 84.4 MOHM
Datasheet Download
DR73-150-R.pdf
Availability of DR73-150-R
QUANTITY
DR73-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR73-150-R
Internal Part NumberEIS-DR73-150-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.83A
Current - Saturation2.05A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)84.4 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.139" (3.55mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR73-150-R
Related LinksDR73-, DR73-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR73-150-R Details Description
Related parts for DR73-150-R
RES SMD 0.012 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 35A DO203AB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 12A DO203AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
HIGH TEMPERATURE RING TONGUE TER datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf