Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR73-821-R
DR73-821-R picture photo
Mfg. Part Number
DR73-821-R
Brief Description
FIXED IND 820UH 270MA 3.93 OHM
Datasheet Download
DR73-821-R.pdf
Availability of DR73-821-R
QUANTITY
DR73-821-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR73-821-R
Internal Part NumberEIS-DR73-821-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,350
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±20%
Current Rating270mA
Current - Saturation280mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.93 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.139" (3.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR73-821-R
Related LinksDR73-, DR73-821-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR73-821-R Details Description
Related parts for DR73-821-R
TRANS NPN 300V 0.2A TO-126 datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049Y/X 8" datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 18MHZ 8SON datasheet.pdf
FIR FILTER GENERATOR ECP2 CONFIG datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf