Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-221-R
DR74-221-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-221-R
Brief Description
FIXED IND 220UH 560MA 907 MOHM
Datasheet Download
DR74-221-R.pdf
Availability of DR74-221-R
QUANTITY
DR74-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-221-R
Internal Part NumberEIS-DR74-221-R
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating560mA
Current - Saturation660mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)907 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-221-R
Related LinksDR74-, DR74-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-221-R Details Description
Related parts for DR74-221-R
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 78POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 240MA SC-70-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
WIRE CLAMP 18AWG datasheet.pdf
Connector Header 74 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE PIN RA datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf