Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-2R2-R
DR74-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-2R2-R
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 4.76A 12.6 MOHM
Datasheet Download
DR74-2R2-R.pdf
Availability of DR74-2R2-R
QUANTITY
DR74-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-2R2-R
Internal Part NumberEIS-DR74-2R2-R
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4.76A
Current - Saturation7.06A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12.6 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-2R2-R
Related LinksDR74-, DR74-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-2R2-R Details Description
Related parts for DR74-2R2-R
RC NETWORK 100 OHM/100PF 5% SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FAN GUARD LOUVERED 254MM GREY datasheet.pdf