Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-330-R
DR74-330-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-330-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.41A 143 MOHM
Datasheet Download
DR74-330-R.pdf
Availability of DR74-330-R
QUANTITY
DR74-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-330-R
Internal Part NumberEIS-DR74-330-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating1.41A
Current - Saturation1.73A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)143 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-330-R
Related LinksDR74-, DR74-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-330-R Details Description
Related parts for DR74-330-R
SCR PHASE CONT 1200V 16A TO220AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 300MHZ 16SO datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
BIT TORX T25 0.98" datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 49MA 20 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf