Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-330-R
DR74-330-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-330-R
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.41A 143 MOHM
Datasheet Download
DR74-330-R.pdf
Availability of DR74-330-R
QUANTITY
DR74-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-330-R
Internal Part NumberEIS-DR74-330-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,100
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating1.41A
Current - Saturation1.73A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)143 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-330-R
Related LinksDR74-, DR74-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-330-R Details Description
Related parts for DR74-330-R
IC NETWORK PCMCIA/CARDBUS 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
SWTCH SPDT 15A REV HNGE ROLL LVR datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.2V 4-USP datasheet.pdf
PRES SWITCH W/GAUGE PNP OPEN COL datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 5V datasheet.pdf