Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-471-R
DR74-471-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-471-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 400MA 1.74 OHM
Datasheet Download
DR74-471-R.pdf
Availability of DR74-471-R
QUANTITY
DR74-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-471-R
Internal Part NumberEIS-DR74-471-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation460mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.74 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-471-R
Related LinksDR74-, DR74-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-471-R Details Description
Related parts for DR74-471-R
TERM SOLDER TURRET .186" .113"L datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 0.19A SOT-89 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 360K OHM 0404 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf