Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRA124-220-R
DRA124-220-R picture photo
Mfg. Part Number
DRA124-220-R
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.44A 71 MOHM SMD
Datasheet Download
DRA124-220-R.pdf
Availability of DRA124-220-R
QUANTITY
DRA124-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA124-220-R
Internal Part NumberEIS-DRA124-220-R
Standard Package750
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating2.44A
Current - Saturation4.16A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)71 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA124-220-R
Related LinksDRA124, DRA124-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRA124-220-R Details Description
Related parts for DRA124-220-R
IC DAS 12BIT 8CH 44-PLCC datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1800V 72A PWS-D datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.6UH 14A 5.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf