Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRA125-151-R
DRA125-151-R picture photo
Mfg. Part Number
DRA125-151-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.409A 273 MOHM
Datasheet Download
DRA125-151-R.pdf
Availability of DRA125-151-R
QUANTITY
DRA125-151-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA125-151-R
Internal Part NumberEIS-DRA125-151-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, DRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating1.409A
Current - Saturation1.785A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)273 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA125-151-R
Related LinksDRA125, DRA125-151-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRA125-151-R Details Description
Related parts for DRA125-151-R
IC FPGA 660 I/O 860FGBA datasheet.pdf
CONN FFC VERT 32POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DC-DC CONVRT +/-15V 20W +/-.6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN 8-SOIC datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
DIA 6.5MM 2MM ROBTC NPN NO datasheet.pdf
CTV 30C MIXED SKT PLUG datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 P TH RECP datasheet.pdf
47UF 200V 10X20 datasheet.pdf