Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRA127-471-R
DRA127-471-R picture photo
Mfg. Part Number
DRA127-471-R
Brief Description
FIXED IND 470UH 827MA 910 MOHM
Datasheet Download
DRA127-471-R.pdf
Availability of DRA127-471-R
QUANTITY
DRA127-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA127-471-R
Internal Part NumberEIS-DRA127-471-R
Standard Package350
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating827mA
Current - Saturation1.62A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)910 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA127-471-R
Related LinksDRA127, DRA127-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRA127-471-R Details Description
Related parts for DRA127-471-R
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 7A TO220-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC HEX INVRTR SCHMTT TRGR14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf