Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRA73-220-R
DRA73-220-R picture photo
Mfg. Part Number
DRA73-220-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.42A 141 MOHM
Datasheet Download
DRA73-220-R.pdf
Availability of DRA73-220-R
QUANTITY
DRA73-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA73-220-R
Internal Part NumberEIS-DRA73-220-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, DRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.42A
Current - Saturation1.64A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)141 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.139" (3.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA73-220-R
Related LinksDRA73, DRA73-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRA73-220-R Details Description
Related parts for DRA73-220-R
CONN HEADER 23POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 3.6V 3A datasheet.pdf
1000UF 63V 22X25MM 85C 12000H datasheet.pdf