Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRA74-471-R
DRA74-471-R picture photo
Mfg. Part Number
DRA74-471-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 383MA 1.93 OHM
Datasheet Download
DRA74-471-R.pdf
Availability of DRA74-471-R
QUANTITY
DRA74-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA74-471-R
Internal Part NumberEIS-DRA74-471-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, DRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating383mA
Current - Saturation420mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.93 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 165°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA74-471-R
Related LinksDRA74, DRA74-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRA74-471-R Details Description
Related parts for DRA74-471-R
RFID 85MM DISK TRANSP R/W 80BIT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8USMD datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 10MSOP datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPED 40POS datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 690MA 252 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf