TE Connectivity Measurement Specialties 4515DO-SS5AI020GP
4515DO-SS5AI020GP picture photo
Mfg. Part Number
4515DO-SS5AI020GP
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS GAUGE 20" H2O 8DIP
Datasheet Download
4515DO-SS5AI020GP.pdf
Availability of 4515DO-SS5AI020GP
QUANTITY
4515DO-SS5AI020GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 4515DO-SS5AI020GP
Internal Part NumberEIS-4515DO-SS5AI020GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMS45xx Series
Featured ProductMS45xx Series Pressure Sensors
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure0.72 PSI (4.98 kPa)
Output TypeI²C
Output14 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 0.14" (3.56mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure20 PSI (137.9 kPa)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4515DO-SS5AI020GP
4515DO-SS5AI020GP Details Description
Related parts for 4515DO-SS5AI020GP
IC VIDEO OPAMP LN HS 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY REED 3PDT 250MA 24V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC JITTER ATTENUATOR 24-TSSOP datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK 50/125 BROWN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
MOUNT SQUARE TO5/TO18 0.190" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf