Delta Electronics DRP024V120W3BN
DRP024V120W3BN picture photo
Mfg. Part Number
DRP024V120W3BN
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Datasheet Download
DRP024V120W3BN.pdf
Availability of DRP024V120W3BN
QUANTITY
DRP024V120W3BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DRP024V120W3BN
Internal Part NumberEIS-DRP024V120W3BN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDRP024VyyyW3By ATEX Cert
DRP024VyyyW3By CB Test Cert
DRP024V060/120W3Bx EC Declaration of Conformity
DRP024VyyyW3By CSA Certificate
DRP024V060/120W3Bx SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Featured ProductCliQ II Series
3D ModelDRP024V120W3Bx.stp
2D DrawingDRP024V120W3Bx.dxf
Standard Package48
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCliQ II
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input320 ~ 600 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-25°C ~ 85°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.76" L x 1.97" W x 4.62" H (121.0mm x 50.0mm x 117.3mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CSA, cCSAus, cULus, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRP024V120W3BN
Related LinksDRP024V, DRP024V120W3BN Datasheet, Delta Electronics Distributor
DRP024V120W3BN Details Description
Related parts for DRP024V120W3BN
TRIMMER 50K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
AM63181HT4 HAND TOOL /87031 4POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR M TERMINALS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25C S 20" YEL FLOAT datasheet.pdf