Delta Electronics DRP048V240W1BN
DRP048V240W1BN picture photo
Mfg. Part Number
DRP048V240W1BN
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 240W
Datasheet Download
DRP048V240W1BN.pdf
Availability of DRP048V240W1BN
QUANTITY
DRP048V240W1BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DRP048V240W1BN
Internal Part NumberEIS-DRP048V240W1BN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDRP0yyVyyyW1yy, DRR-y0A ATEX Cert
DRP0yyV480W1By CB Test Cert
DRP048V240W1Bx EC Declaration of Conformity
DRP024/48V240W1Bx CSA Certificate
DRP0yyVyyyW1yy Hazloc Cert
DRP024/048V240W1Bx SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Featured ProductCliQ II Series
3D ModelDRP048V240W1Bx.stp
2D DrawingDRP048V240W1Bx.dxf
Standard Package48
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCliQ II
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-25°C ~ 85°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.76" L x 3.35" W x 4.89" H (121.0mm x 85.0mm x 124.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CSA, cCSAus, cULus, cURus
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRP048V240W1BN
Related LinksDRP048V, DRP048V240W1BN Datasheet, Delta Electronics Distributor
DRP048V240W1BN Details Description
Related parts for DRP048V240W1BN
IC CTRLR SER NETWORK IN 100LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V Y5V 1210 datasheet.pdf
IC SINK DRIVER LATCHED 14SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
SOFTWARE WEB DOWNLOAD MOD RFU datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf