Murata Electronics North America DRQ-12/50-L48NBAL2-C
DRQ-12/50-L48NBAL2-C picture photo
Mfg. Part Number
DRQ-12/50-L48NBAL2-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV TH QB 12V 600W
Datasheet Download
DRQ-12/50-L48NBAL2-C.pdf
Availability of DRQ-12/50-L48NBAL2-C
QUANTITY
DRQ-12/50-L48NBAL2-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ-12/50-L48NBAL2-C
Internal Part NumberEIS-DRQ-12/50-L48NBAL2-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDRQ-12/50-L48
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP Module (15 Leads), 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 1.10" H (58.4mm x 36.8mm x 27.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.5%
Power (Watts) - Max504W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ-12/50-L48NBAL2-C
DRQ-12/50-L48NBAL2-C Details Description
Related parts for DRQ-12/50-L48NBAL2-C
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT 4CKT datasheet.pdf
ACCESSORY PIN DRIVE 3302 NI datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf