Murata Electronics North America DRQ-12/50-L48NKL2-C
DRQ-12/50-L48NKL2-C picture photo
Mfg. Part Number
DRQ-12/50-L48NKL2-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV TH QB 12V 600W
Datasheet Download
DRQ-12/50-L48NKL2-C.pdf
Availability of DRQ-12/50-L48NKL2-C
QUANTITY
DRQ-12/50-L48NKL2-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ-12/50-L48NKL2-C
Internal Part NumberEIS-DRQ-12/50-L48NKL2-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDRQ-12/50-L48
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)44V
Voltage - Input (Max)57V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.52" H (58.4mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ-12/50-L48NKL2-C
Related LinksDRQ-12/50, DRQ-12/50-L48NKL2-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DRQ-12/50-L48NKL2-C Details Description
Related parts for DRQ-12/50-L48NKL2-C
MODULE FILTER SNGL LAN 16PIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PMU CELLULAR PHONE 48-LLP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 12MM 6.81" datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf