Murata Electronics North America DRQ-12/50-L48NKL2-C
DRQ-12/50-L48NKL2-C picture photo
Mfg. Part Number
DRQ-12/50-L48NKL2-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV TH QB 12V 600W
Datasheet Download
DRQ-12/50-L48NKL2-C.pdf
Availability of DRQ-12/50-L48NKL2-C
QUANTITY
DRQ-12/50-L48NKL2-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ-12/50-L48NKL2-C
Internal Part NumberEIS-DRQ-12/50-L48NKL2-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDRQ-12/50-L48
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)44V
Voltage - Input (Max)57V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.52" H (58.4mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ-12/50-L48NKL2-C
Related LinksDRQ-12/50, DRQ-12/50-L48NKL2-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DRQ-12/50-L48NKL2-C Details Description
Related parts for DRQ-12/50-L48NKL2-C
CONN RING 16-20AWG #3/8 STRIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT ENH SIM3U1XX datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf