Eaton (formerly Cooper Bussmann) DRQ125-221-R
DRQ125-221-R picture photo
Mfg. Part Number
DRQ125-221-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 216.8UH SMD
Datasheet Download
DRQ125-221-R.pdf
Availability of DRQ125-221-R
QUANTITY
DRQ125-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRQ125-221-R
Internal Part NumberEIS-DRQ125-221-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
Shielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesDRQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series867.2µH
Inductance - Connected In Parallel216.8µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.19A
Current Rating - Series594mA
Current Saturation - Parallel1.51A
Current Saturation - Series755mA
DC Resistance (DCR) - Parallel384 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series1.54 Ohm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRQ125-221-R
Related LinksDRQ125, DRQ125-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DRQ125-221-R Details Description
Related parts for DRQ125-221-R
IC DIFF DRVR/RCVR PRS 14-SOIC datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL 16-SOIC datasheet.pdf
IC 12 BIT DAC P/O 20-TSSOP datasheet.pdf
CONTACT TYPE 1MM SENSOR HEAD datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X7S 0201 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf