Maxim Integrated DS1005M-125+
DS1005M-125+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1005M-125+
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Delay Lines
Brief Description
IC DELAY LINE 5TAP 125NS 8DIP
Datasheet Download
DS1005M-125+.pdf
Availability of DS1005M-125+
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1005M-125+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1005M-125+
Internal Part NumberEIS-DS1005M-125+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Delay Lines
Series-
PackagingTube
Number of Taps/Steps5
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap25ns
Tap Increment25ns
Available Total Delays125ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1005M-125+
Related LinksDS1005, DS1005M-125+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1005M-125+ Details Description
Related parts for DS1005M-125+
MOSFET N-CH 650V 0.8A TO-252 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 250A 1250V 2BKN/75 AR CU datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 180MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 5.2A 182 MOHM SMD datasheet.pdf