Maxim Integrated DS1007S-1+
DS1007S-1+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1007S-1+
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Delay Lines
Brief Description
IC DELAY LINE PROG 16SOIC
Datasheet Download
DS1007S-1+.pdf
Availability of DS1007S-1+
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1007S-1+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1007S-1+
Internal Part NumberEIS-DS1007S-1+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Delay Lines
Series-
PackagingTube
Number of Taps/Steps-
FunctionMultiple, NonProgrammable
Delay to 1st Tap3ns
Tap Increment-
Available Total Delays3ns ~ 10ns, 9ns ~ 40ns
Number of Independent Delays7
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1007S-1+
Related LinksDS100, DS1007S-1+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1007S-1+ Details Description
Related parts for DS1007S-1+
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LOCK CLIP STANDOFF .79" 3/16"DIA datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMF datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 6A 16.5 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 13.2A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY HOLDER COIN CELL datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
33UF 10V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf