Maxim Integrated DS1010-500
DS1010-500 picture photo
Mfg. Part Number
DS1010-500
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Delay Lines
Brief Description
IC DELAY LINE 10TAP 500NS 14DIP
Datasheet Download
DS1010-500.pdf
Availability of DS1010-500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1010-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1010-500
Internal Part NumberEIS-DS1010-500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Delay Lines
Series-
PackagingTube
Number of Taps/Steps10
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap50ns
Tap Increment50ns
Available Total Delays500ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1010-500
Related LinksDS101, DS1010-500 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1010-500 Details Description
Related parts for DS1010-500
RES SMD 17.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 512 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MICRO 37C P 30" WHT JACKP datasheet.pdf