Maxim Integrated DS1010-500
DS1010-500 picture photo
Mfg. Part Number
DS1010-500
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Delay Lines
Brief Description
IC DELAY LINE 10TAP 500NS 14DIP
Datasheet Download
DS1010-500.pdf
Availability of DS1010-500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1010-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1010-500
Internal Part NumberEIS-DS1010-500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Delay Lines
Series-
PackagingTube
Number of Taps/Steps10
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap50ns
Tap Increment50ns
Available Total Delays500ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1010-500
Related LinksDS101, DS1010-500 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1010-500 Details Description
Related parts for DS1010-500
CONN HEADER 78POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK DUAL 3/8"X4" BLACK datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4PWR 32SGL 2.36MM datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 350A 700VAC datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 18 IN 12 OUT 24V datasheet.pdf
SLS 5.08/08/180FI SN OR BX datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 3+GND SZ3A datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD datasheet.pdf