Nichicon UCD1A152MCL1GS
UCD1A152MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1A152MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UCD1A152MCL1GS.pdf
Availability of UCD1A152MCL1GS
QUANTITY
UCD1A152MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1A152MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCD1A152MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUCD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current475mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1A152MCL1GS
Related LinksUCD1A15, UCD1A152MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1A152MCL1GS Details Description
Related parts for UCD1A152MCL1GS
FIXED IND 27UH 270MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
BLADE TORX T4 4.72" datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL VID 340MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.3KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 1/2" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS MALE CORD #20 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL/PAR 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A SC59 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf