Hirose Electric Co Ltd FH42-11S-0.3SHW(99)
FH42-11S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH42-11S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC TOP 11POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH42-11S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH42-11S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH42-11S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH42-11S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH42-11S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH42 Series Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH42
PackagingCut Tape (CT)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions11
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.12mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating-
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH42-11S-0.3SHW(99)
Related LinksFH42-11S-, FH42-11S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH42-11S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH42-11S-0.3SHW(99)
HEADER OPEN TURRETT .300 18POS datasheet.pdf
CONN RCPT 160POS 4ROW T/H GOLD datasheet.pdf
DIODE PIN 60V 100MA SSMINI-2P datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ MM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME BLK AU 16 datasheet.pdf