Maxim Integrated DS1023S-50/T&R
DS1023S-50/T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1023S-50/T&R
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Delay Lines
Brief Description
IC DEL LN 256TAP 127.5NS 16SOIC
Datasheet Download
DS1023S-50/T&R.pdf
Availability of DS1023S-50/T&R
QUANTITY
DS1023S-50/T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1023S-50/T&R
Internal Part NumberEIS-DS1023S-50/T&R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Delay Lines
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Taps/Steps256
Function1-Shot, Programmable
Delay to 1st Tap16.5ns
Tap Increment500ps
Available Total Delays127.5ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1023S-50/T&R
Related LinksDS1023S, DS1023S-50/T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1023S-50/T&R Details Description
Related parts for DS1023S-50/T&R
RES ARRAY 9 RES 3.9K OHM 10SIP datasheet.pdf
UNPRINTED MARKER CARDS datasheet.pdf
CONN SOCKET 36POS W/O STRAIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
23P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CABLE STR 5POS FEMALE-FEMALE 1M datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf