Maxim Integrated DS1050Z-10/T&R
DS1050Z-10/T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1050Z-10/T&R
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Application Specific
Brief Description
IC PWM 5-BIT 10KHZ 2-WIRE 8-SOIC
Datasheet Download
DS1050Z-10/T&R.pdf
Availability of DS1050Z-10/T&R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1050Z-10/T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1050Z-10/T&R
Internal Part NumberEIS-DS1050Z-10/T&R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUsing DS1050 Programmable PWMs to Control a DC Motor and an LCD LED Backlight
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Application Specific
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
PLLNo
Main Purpose-
Input-
Output-
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output2:1
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max10kHz
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1050Z-10/T&R
Related LinksDS1050Z, DS1050Z-10/T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1050Z-10/T&R Details Description
Related parts for DS1050Z-10/T&R
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M20 5V datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC 1.2A SMD T/R datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
IC LCD DVR 46 SEGMENTS 64-LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 80V 4-SOP CUSTO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf