Maxim Integrated DS1077LZ-40+T&R
DS1077LZ-40+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1077LZ-40+T&R
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Brief Description
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8-SOIC
Datasheet Download
DS1077LZ-40+T&R.pdf
Availability of DS1077LZ-40+T&R
QUANTITY
DS1077LZ-40+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1077LZ-40+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1077LZ-40+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS1077L EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
DS1077 5V EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
Using Programmable Oscillators to Generate and Control System Clocks
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
SeriesEconOscillator™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeOscillator, Fixed Frequency (Dual)
Count-
Frequency4.87kHz ~ 40MHz
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Supply15mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1077LZ-40+T&R
Related LinksDS1077L, DS1077LZ-40+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1077LZ-40+T&R Details Description
Related parts for DS1077LZ-40+T&R
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 455MA 300 MOHM datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf