Maxim Integrated DS1077U-100+T&R
DS1077U-100+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1077U-100+T&R
Brief Description
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8-USOP
Datasheet Download
DS1077U-100+T&R.pdf
Availability of DS1077U-100+T&R
QUANTITY
DS1077U-100+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1077U-100+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1077U-100+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS1077 5V EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
Using Programmable Oscillators to Generate and Control System Clocks
Decoupling Requirements for the DS1077/DS1085 EconOscillators
Microcontroller Clock-Crystal, Resonator, RC Oscillator, or Silicon Oscillator?
Writing Parallel-Port 2-Wire Software in C
Adding Windows NT/2000/XP Support to the AN3315 Parallel-Port 2-Wire Software
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package3,000
SeriesEconOscillator™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeOscillator, Fixed Frequency (Dual)
Count-
Frequency12.2kHz ~ 100MHz
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Current - Supply50mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-uSOP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1077U-100+T&R
Related LinksDS1077U, DS1077U-100+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1077U-100+T&R Details Description
Related parts for DS1077U-100+T&R
CAP FILM 6800PF 2% 10VDC 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf