| Internal Part Number | EIS-DS1091LUA-040/V+T | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers | |
| Series | Automotive, AEC-Q100, EconOscillator™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Spread Spectrum Clock Generator | |
| PLL | No | |
| Input | Clock | |
| Output | Clock | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:1 | |
| Differential - Input:Output | No/No | |
| Frequency - Max | 40MHz | |
| Divider/Multiplier | Yes/No | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-uMAX | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | DS1091LUA-040/V+T | |
| Related Links | DS1091LU, DS1091LUA-040/V+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor | |
 | 747786-6 | D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder | datasheet.pdf | |