| Internal Part Number | EIS-DS1091LUA-200+T | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers | |
| Series | EconOscillator™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Frequency - Max | 200kHz | |
| Divider/Multiplier | Yes/No | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | |