Maxim Integrated DS1091LUB-027/V+
DS1091LUB-027/V+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1091LUB-027/V+
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC CLK GEN 27MHZ AUTO 8UMAX
Datasheet Download
DS1091LUB-027/V+.pdf
Availability of DS1091LUB-027/V+
QUANTITY
DS1091LUB-027/V+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1091LUB-027/V+
Internal Part NumberEIS-DS1091LUB-027/V+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLong-Term Supply Program
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, EconOscillator™
PackagingTube
TypeSpread Spectrum Clock Generator
PLLNo
InputClock
OutputClock
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:1
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max27MHz
Divider/MultiplierYes/No
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1091LUB-027/V+
Related LinksDS1091LU, DS1091LUB-027/V+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1091LUB-027/V+ Details Description
Related parts for DS1091LUB-027/V+
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 95MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
COAX CBL 50 OHM 12' SMA-SMA PLUG datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf