Maxim Integrated DS1100Z-200+T
DS1100Z-200+T picture photo
Mfg. Part Number
DS1100Z-200+T
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Delay Lines
Brief Description
IC DELAY LINE 5TAP 200NS 8SOIC
Datasheet Download
DS1100Z-200+T.pdf
Availability of DS1100Z-200+T
QUANTITY
DS1100Z-200+T Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1100Z-200+T
Internal Part NumberEIS-DS1100Z-200+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDecoupling Requirements for the DS1077/DS1085 EconOscillators
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Delay Lines
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Taps/Steps5
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap40ns
Tap Increment40ns
Available Total Delays200ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1100Z-200+T
Related LinksDS1100, DS1100Z-200+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1100Z-200+T Details Description
Related parts for DS1100Z-200+T
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 51 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC VOICEPORT 2CH FXS 8KHZ 64QFN datasheet.pdf