IXYS Corporation IXTC230N085T
IXTC230N085T picture photo
Mfg. Part Number
IXTC230N085T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 85V 120A ISOPLUS220
Datasheet Download
IXTC230N085T.pdf
Availability of IXTC230N085T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXTC230N085T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTC230N085T
Internal Part NumberEIS-IXTC230N085T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)85V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max160W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS220™
Supplier Device PackageISOPLUS220™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTC230N085T
Related LinksIXTC23, IXTC230N085T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTC230N085T Details Description
Related parts for IXTC230N085T
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IND CTRL LED ASSY 24V RED datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T10 13.38" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
508 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
TV 55C 55#22D PIN RECP datasheet.pdf
470UF 25V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf