Maxim Integrated DS1100Z-300+
DS1100Z-300+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1100Z-300+
Brief Description
IC DELAY LINE 5TAP 300NS 8SOIC
Datasheet Download
DS1100Z-300+.pdf
Availability of DS1100Z-300+
QUANTITY
DS1100Z-300+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1100Z-300+
Internal Part NumberEIS-DS1100Z-300+
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Number of Taps/Steps5
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap60ns
Tap Increment60ns
Available Total Delays300ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1100Z-300+
Related LinksDS1100, DS1100Z-300+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1100Z-300+ Details Description
Related parts for DS1100Z-300+
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS SMD NOT POLARIZED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 1.5A IPAK datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
GSP1 APPLIANCE INLET 10A 70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf