Maxim Integrated DS1110S-500/T&R
DS1110S-500/T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1110S-500/T&R
Brief Description
IC DELAY LINE 10TAP 500NS 16SOIC
Datasheet Download
DS1110S-500/T&R.pdf
Availability of DS1110S-500/T&R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1110S-500/T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1110S-500/T&R
Internal Part NumberEIS-DS1110S-500/T&R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Taps/Steps10
FunctionNonprogrammable
Delay to 1st Tap50ns
Tap Increment50ns
Available Total Delays500ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1110S-500/T&R
Related LinksDS1110S, DS1110S-500/T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1110S-500/T&R Details Description
Related parts for DS1110S-500/T&R
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 8.2V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 64000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 6.2MH 55MA 56 OHM TH datasheet.pdf