Artesyn Embedded Technologies DS1200HE-3-004
DS1200HE-3-004 picture photo
Mfg. Part Number
DS1200HE-3-004
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Datasheet Download
DS1200HE-3-004.pdf
Availability of DS1200HE-3-004
QUANTITY
DS1200HE-3-004 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1200HE-3-004
Internal Part NumberEIS-DS1200HE-3-004
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDS1200
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)100A
Power (Watts)1200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency94%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max1200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1200HE-3-004
Related LinksDS1200H, DS1200HE-3-004 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DS1200HE-3-004 Details Description
Related parts for DS1200HE-3-004
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.4A DPAK datasheet.pdf