Murata Electronics North America GCM1555C1H9R9DA16D
GCM1555C1H9R9DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H9R9DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H9R9DA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H9R9DA16D
QUANTITY
GCM1555C1H9R9DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H9R9DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H9R9DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H9R9DA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H9R9DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H9R9DA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H9R9DA16D
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED RA 5MM 590NM YLW YLW DIFF datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 57VC 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf