Maxim Integrated DS1265W-100IND+
DS1265W-100IND+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1265W-100IND+
Brief Description
IC NVSRAM 8MBIT 100NS 36EDIP
Datasheet Download
DS1265W-100IND+.pdf
Availability of DS1265W-100IND+
QUANTITY
DS1265W-100IND+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1265W-100IND+
Internal Part NumberEIS-DS1265W-100IND+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesNV SRAM Frequently Asked Questions
Tech. Brief 39: NV SRAM Cross Reference Table
Timing Considerations When Using NVSRAM
Low-Temperature Data Retention in Nonvolatile SRAM
Substitution Rules for Nonvolatile Memory Components
Lithium Battery Content in Maxim Products
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package9
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size8M (1M x 8)
Speed100ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case36-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package36-EDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1265W-100IND+
Related LinksDS1265W, DS1265W-100IND+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1265W-100IND+ Details Description
Related parts for DS1265W-100IND+
CONN 2MM HEADER 110POS STR GOLD datasheet.pdf
SIGNAL PROTECT FIELD datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP16H/AE16M/HDP16H datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60K FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
IC BATTERY GAS GAUGE 16-SOIC datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf