Maxim Integrated DS1267S-010/T&R
DS1267S-010/T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1267S-010/T&R
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DGTL POT 10K 2CH 16SOIC
Datasheet Download
DS1267S-010/T&R.pdf
Availability of DS1267S-010/T&R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1267S-010/T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1267S-010/T&R
Internal Part NumberEIS-DS1267S-010/T&R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesInterfacing a DS1868 3-Wire Device to a SPI Bus
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps256
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSerial
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply5V
FeaturesCascade Pin
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)750 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)400
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1267S-010/T&R
Related LinksDS1267S, DS1267S-010/T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1267S-010/T&R Details Description
Related parts for DS1267S-010/T&R
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MODULE 10D 1:1 SIN SMD datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
ELECTRICAL TAPE PVC BLUE 66' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf