Maxim Integrated DS1345YL-100
DS1345YL-100 picture photo
Mfg. Part Number
DS1345YL-100
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 1MBIT 100NS 34LPM
Datasheet Download
DS1345YL-100.pdf
Availability of DS1345YL-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1345YL-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1345YL-100
Internal Part NumberEIS-DS1345YL-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size1M (128K x 8)
Speed100ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case34-LPM
Supplier Device Package34-LPM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1345YL-100
Related LinksDS1345, DS1345YL-100 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1345YL-100 Details Description
Related parts for DS1345YL-100
RES SMD 2.61KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 150MW 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.2A 14WSON datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
30UF 100V 9.779X39.014 105C AXI datasheet.pdf