ON Semiconductor P2N2222AZL1
P2N2222AZL1 picture photo
Mfg. Part Number
P2N2222AZL1
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92
Datasheet Download
P2N2222AZL1.pdf
Availability of P2N2222AZL1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P2N2222AZL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of P2N2222AZL1
Internal Part NumberEIS-P2N2222AZL1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)600mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)40V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1V @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)10nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 150mA, 10V
Power - Max625mW
Frequency - Transition300MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P2N2222AZL1
Related LinksP2N22, P2N2222AZL1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
P2N2222AZL1 Details Description
Related parts for P2N2222AZL1
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.96MM RT ANG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
DRAWER 16.1X17.4X5.3" BLACK datasheet.pdf
RES 1.5465K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 470MA 730 MOHM datasheet.pdf
MICRO 9C S 24" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
CAP 1 UF 20% 100 V datasheet.pdf