Maxim Integrated DS1501WE+
DS1501WE+ picture photo
Mfg. Part Number
DS1501WE+
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-TSOP
Datasheet Download
DS1501WE+.pdf
Availability of DS1501WE+
QUANTITY
DS1501WE+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1501WE+
Internal Part NumberEIS-DS1501WE+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCrystal Considerations with Maxim Real-Time Clocks (RTCs)
Design Considerations for Maxim Real-Time Clocks
Lithium Coin-Cell Batteries: Predicting an Application Lifetime
Using the Power-Control Functions of the DS1501/DS1511 Real-Time Clock
Using the DS32kHz with Maxim Real-Time Clocks
Selecting a Backup Source for Real-Time Clocks
Oscillator Design Considerations for Low-Current Applications
State Machine Logic in Binary-Coded Decimal (BCD)-Formatted Real-Time Clocks
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package234
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTray
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer, Y2K
Memory Size256B
Time FormatHH:MM:SS (24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Battery2.5 V ~ 3.7 V
Current - Timekeeping (Max)4mA @ 3V ~ 3.6V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Supplier Device Package28-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1501WE+
Related LinksDS15, DS1501WE+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1501WE+ Details Description
Related parts for DS1501WE+
RES ARRAY 4 RES 51K OHM 1206 datasheet.pdf
SENS 3000PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC CTRLR SMPS GREEN OVP 8SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf